دسته بندی:

انتخاب بهترین کوله پشتی کمپینگ و کوهنوردی

یکی از ارکان مهم و لوازم ضروری کوهنوردی و کمپینگ انتخاب کوله پشتی مناسب می باشد از این رو در این مقاله شما را برای انتخاب بهترین کوله پشتی کوهنوردی راهنمایی میکنیم.

 

جنسیت متقاضی

اولین ویژگی که باید در انتخاب کوله پشتی کوهنوردی در نظر بگیرید جنسیت کاربر می باشد، در واقع شرکت ها و کمپانی های بزرگ بر اساس جنسیت افراد و به دلیل تفاوت های فیزیکی خانم ها و آقایان کوله پشتی هایی مناسب با هر یک را طراحی و تولید کرده اند به طور مثال عرض شانه آقایان نسبت به خانم ها درشت تر بوده و استخوان بندی آنها نیز بزرگتر است از همین رو تولیدکنندگان به دلیل کوچک بودن و ظرافت شانه بانوان بندهای کوله پشتی را نزدیک به هم و با فاصله کمتر طراحی میکنند البته برای آقایانی که اندام ظریفی دارند و عرض شانه آنها کوچک می باشد نیز این کوله پشتی ها مناسب هستند، و یا به دلیل شکل پایین تنه و کوچکتر بودن لگن خانمها، دو بند کمری کوله پشتی با قوس بیشتری ساخته شده تا با استاندارد لازم بر روی بدن آنها بنشیند. معمولا کوله پشتی‌هایی که مخصوص بانوان طراحی می‌شوند را با حروف و علامت هایی مانند wome , SL , Lady و یا گل شیپوری مشخص می کنند.

 

ظرفیت و حجم کوله پشتی

یکی دیگر از فاکتور هایی که برای خرید کوله پشتی کوهنوردی و کمپینگ باید به آن دقت شود ظرفیت و حجم کوله پشتی است که تعریف کلی آن، “مقدار گنجایش کوله برای لوازم ضروری و مورد نیاز سفر” می باشد. ظرفیت کوله پشتی ها مناسب با کشوری که در آن ساخته شده اند با واحد های متفاوتی نشان داده میشوند برای مثال کوله پشتی های ساخت آمریکا در سایز بندی های small, medium, large در بازار موجودند و کوله پشتی های اروپایی با ساز اینچ مکعب طراحی و تولید می‌شوند اما به طور کلی برای راحت تر کردن این مسئله از واحد لیتر به خصوص در کشورهای اروپایی و آسیایی برای مشخص کردن ظرفیت و حجم کوله پشتی های کوهنوردی استفاده می کنند. در واقع لیتر دقیقا میزان گنجایش کوله را  که همیشه عددی صحیح می باشد(مثال:کوله پشتی ۵۰ لیتری) نشان می دهد.

حال ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه ظرفیت و حجم کوله پشتی مورد نیازمان را تشخیص دهیم؟ و یا مناسب ترین کوله پشتی برای ما باید چه ظرفیتی داشته باشد؟ مواردی که در ادامه گفته می شود پاسخ سوال شما را خواهد داد.

 

  • مقدار حجم، بار و نوع لوازم سفر: باید تمام اقلام و وسایل مورد نیاز سفرتان را بررسی کنید تا از میزان حجم مورد نیاز کوله پشتی مطمئن شوید.

 

  • مدت زمان سفر: یکی از مواردی که بر روی تعداد وسایل و میزان آنها تاثیر گذار است مدت زمان سفر می باشد در واقع هر چه شما سفر طولانی تری داشته باشید نیاز به لوازم بیشتری خواهید داشت و از این رو به کوله پشتی بزرگتری نیز احتیاج پیدا خواهید کرد.

 

  • فصلی که در آن سفر می کنید: فصلی که شما در آن سفر می روید در میزان وسایل شما تاثیر می گذارد به عنوان مثال اقلام مورد نیاز فصل زمستان بیشتر از فصل بهار است و متناسب با آن به حجم بیشتر و کوله پشتی بزرگتری نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال برای سفرهای یک روزه در فصل تابستان، بهار و پاییز، زمستان به ترتیب کوله پشتی هایی با حجم ۲۵ تا ۳۵_ ۳۵ تا ۴۰_ ۴۰ تا ۵۵ لیتر مناسب می باشد.

 

  • برای سفرهای یک الی دو روزه نیز به همان ترتیب فصل ها، کوله پشتی هایی با حجم ۴۰ تا ۵۰_ ۵۰ تا ۵۵_ ۶۵ تا۸۰ لیتر مورد نیاز است.

 

  • برای سفرهای سه الی پنج روزه به ترتیب کوله هایی با حجم ۵۰ تا ۶۵_ ۶۵ تا ۸۰_ ۸۰ تا ۹۰ لازم می باشد.

 

  • میزان تحمل بار کوله پشتی

 

یکی دیگر از مواردی که باید در خرید کوله پشتی رعایت کنید میزان تحمل بار کوله می باشد دقت کنید که مقدار حجم کوله پشتی هیچ ارتباطی با میزان تحمل بار آن ندارد و شرکت های سازنده مناسب با طراحی هر کوله میزان تحمل بار آن را نیز مشخص میکنند. نکته دیگر اینکه از روی ظاهر نمی توان مقدار تحمل بار یک کوله‌ پشتی را مشخص کرد چرا که ممکن است یک کوله پشتی حجم کمتری داشته ولی تحمل بار آن بیشتر باشد در واقع مقدار وزن و تحمل باری که توسط سازندگان برای هر کوله مشخص میشود نشان دهنده میزان استاندارد وزن کوله، برای انتقال صحیح آن به بدن و پاها می باشد. به طور کلی هنگام خرید باید میزان تحمل بار فرد متناسب با کوله پشتی محاسبه شود تا از فشار و خستگی بیش از حد به بدن هنگام سفر جلوگیری شود.

 

پیشنهاد ویژه : دستگیره ماهیتابه سفری کلموس

 

نوع برنامه و زمینه فعالیت

 

علاوه بر مواردی در که بالا گفته شد یکی از فاکتورهایی که شرکتهای سازنده در ساخت کوله پشتی ها به کار میبرند نوع کاربری این کوله ها می باشد در واقع متناسب با فعالیت های متفاوت مانند کمپینگ، یخ نوردی، کوهنوردی و غیره کوله پشتی های مناسب طراحی می کنند که در ادامه مقاله به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

کوله پشتی های کمپینگ یا مسافرتی و طبیعت گردی

 

این نوع از کوله ها با جیب های زیاد طراحی می شوند تا گردشگران دغدغه ای برای جا دادن وسایل خود نداشته باشند بعلاوه از دیگر ویژگی های این کوله پشتی ها داشتن محفظه‌های کافی بوده و همچنین در بعضی، داشتن یک کیف کوچک مجزا کمری که به کوله اصلی متصل می‌شود و قابلیت جدا شدن نیز دارد، می باشد.

 

کوله پشتی کوهنوردی

 

این نوع از کوله ها برای حمل بار در ساعت های طولانی طراحی شده اند و از جیب های کمتری نسبت به کوله پشتی های کمپین برخوردارند و علاوه بر آن امکانات مخصوصی برای حمل وسایل کوهنوردی دارند.

 

کوله پشتی فنی یا آلپی

 

کوله پشتی های فنی به نسبت سبک‌تر بوده و معمولاً فاقد هیچ گونه جیبی هستند و فقط یک محفظه داخلی دارند.

 

کوله پشتی سنگنوردی

 

کوله پشتی های سنگنوردی بدون جیب بوده و از ابعاد کشیده و باریکی برخوردارند تا مانع و مزاحمتی برای سنگنورد به وجود نیاورند و بین شکاف ها و یا سنگ ها گیر نکنند.

 

  کوله پشتی یخ‌نوردی

 

کوله پشتی های یخ‌نوردی به گونه ای طراحی شده اند که عایق رطوبت و آب هستند و معمولاً بند هایی برای حمل و نگه داشتن وسایل یخ‌نوردی مانند تبر یخ، کلنگ چوب اسکی و غیره دارند.

 

کوله پشتی غارنوردی

 

کوله های غارنوردی عایق رطوبت هستند و ظاهری استوانه ای شکل و ساده دارند.

کوله پشتی های دیگری نیز مانند دره نوردی، کویر نوردی و غیره وجود دارند اما ما سعی کردیم در این مقاله شما را با انواع متداول کوله پشتی هایی که بیشتر استفاده می شوند آشنا کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب